Parczew

Historia w Lasach Parczewskich wciąż żywa

Region Pt. 30.07.2021 11:28:22
30
lip 2021

Już po raz kolejny 22 lipca we wsi Plebania Wola i Makoszka odbyły się uroczystości związane z obchodami 77. rocznicy walk partyzantów z hitlerowskim najeźdźcą. W okresie II wojny światowej Lasy Parczewskie stanowiły bazę oddziałów partyzanckich Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Partyzantom niejednokrotnie pomagali mieszkańcy okolicznych wsi.

W połowie lipca 1944 roku Niemcy rozpoczęli akcję "Cyklon", której celem było wyniszczenie stacjonujących tu partyzantów. W Plebaniej Woli, 21 lipca 1944 roku w miejscu, gdzie dziś stoi pomnik, zebrano 60 mężczyzn ze wsi Makoszka i Plebania Wola. Stąd przewieziono ich do Parczewa, a następnie do stacji Krężnica Jara w okolicach Lublina. Tam 22 lipca hitlerowcy rozstrzelali 22 mężczyzn. Wydarzenia tamtych dni nadal żyją w pamięci Mieszkańców wsi i Mieszkańców Powiatu Parczewskiego.

Obchody rocznicowe rozpoczęły się od złożenia kwiatów w leśniczówce Makoszka, pod pomnikiem partyzanta Edwarda Drozda, dwudziestoletniego obywatela USA pochodzenia polskiego, który zginął w zasadzce w pobliżu Makoszki w maju 1944 roku.

W kaplicy w Plebaniej Woli została odprawiona Msza św. w intencji pomordowanych, a następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik upamiętniający Mieszkańców wsi Makoszka i Plebania Wola, gdzie delegacje złożyły kwiaty i oddały hołd pomordowanym. Po oficjalnym powitaniu uczestników spotkania przez Wójta Gminy Dębowa Kłoda Grażynę Lamczyk oraz Starostę Parczewskiego Janusza Hordejuka, głos zabrał Pan Jerzy Szwaj - Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego. Został odczytany też okolicznościowy adres od Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki i europosła Krzysztofa Hetmana skierowany do mieszkańców.

Dalsze uroczystości przeniosły się na teren Lasów Parczewskich. Parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, gminnych, służby mundurowe, duchowieństwo, kombatanci, poczty sztandarowe, zaproszeni goście oraz Mieszkańcy okolicznych miejscowości złożyli kwiaty przy pomniku i minutą ciszy oddali hołd poległym partyzantom w walce z okupantem. W imieniu samorządu powiatu kwiaty złożyli: Starosta Parczewski Janusz Hordejuk, Przewodniczący Rady Powiatu w Parczewie Janusz Zieliński oraz Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Parczewie Samanta Lamczyk-Kaczorek.

Starosta Parczewski Janusz Hordejuk i Wójt Gminy Dębowa Kłoda Grażyna Lamczyk podziękowali uczestnikom spotkania za pielęgnowanie tradycji i pamięci wydarzeń z tamtych lat oraz za obecność na uroczystości. Dzięki gościnności Nadleśnictwa Parczew odbyło się spotkanie kombatantów z uczestnikami uroczystości przy tradycyjnych potrawach w leśnej stanicy.

Oprawę muzyczną uroczystości jak zawsze zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Parczewa pod batutą Pana Jacka Domańskiego. Organizatorami obchodów 77 rocznicy walk partyzanckich w Lasach Parczewskich byli: Wójt Gminy Dębowa Kłoda i Starosta Parczewski.

Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
Karolina Suchodolska
+48.500105909

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.