Diecezja siedlecka

Zawierzeni u Matki Boskiej Parczewskiej – relacja

Kościół Śr. 22.09.2021 13:13:29
22
wrz 2021

18 września w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Parczewie odbyła się I Diecezjalna Pielgrzymka Osób Zawierzonych Jezusowi w niewolę miłości przez ręce Maryi. Był to szczególny czas, którego hasłem przewodnim były słowa wypowiedziane przez bł. kard. Stefana Wyszyńskiego „Maryja mi światłem”.

W programie pielgrzymki znalazły się konferencja formacyjna, modlitwa różańcowa, świadectwa osób zawierzonych oraz Eucharystia pod przewodnictwem ks. bp. Kazimierza Gurdy. Grupa pielgrzymów z całej diecezji przybyła do Parczewa, aby wspólnie zainaugurować stałą formację osób zawierzonych. Gościliśmy przedstawicieli z wielu parafii: Białej Podlaskiej, Łukowa, Siedlec, Radoryża Kościelnego, Wisznic, Dębowej Kłody, Kodeńca, Radzynia Podlaskiego, Kąkolewnicy, Terespola, Kałuszyna, Garwolina.
Pielgrzymka była odpowiedzią na potrzebę dalszej drogi formacyjnej dla osób, które przeszły drogę 33-dniowych rekolekcji, przygotowujących do zawierzenia.

Konferencję wygłosił ks. Grzegorz Suwała, który wskazywał, że „moc zawierzenia w życiu człowieka jest ogromna; ono tak naprawdę wszystko w naszym życiu rozpoczyna. To codzienne kroczenie z Panem Jezusem i Jego Matką - Maryją. Przyszedł czas, by pójść krok dalej i rozważyć, przemyśleć, co należy zrobić, aby tego nie stracić. Zawierzenie nie może być tylko chwilą uniesienia, ale stylem życia. To świadectwo codzienności, które należy wnieść w konkretną społeczność. Każdy z nas ma swoje plany na życie; mniej lub bardziej projektuje codzienność swojego życia. Moment zawierzenia to czas, kiedy mamy te nasze plany zestawiać z wolą Boga, przyjmować ją i wypełniać” – wyliczał ks. Grzegorz.

Kolejnym punktem Pielgrzymki była modlitwa różańcowa, której przewodniczył Kustosz Sanktuarium ks. kan. Jacek Nazaruk. Po niej był czas na budowanie braterskiej wspólnoty przy wspaniałych wypiekach parafian z Parczewa. Był to moment wymiany doświadczeń, spostrzeżeń i snucie planów na przyszłość.

Zanim rozpoczęła się Eucharystia wybrzmiały dwa świadectwa: Lidii z Radzynia Podlaskiego oraz Wojciecha z Łukowa. Dzięki życzliwości FARO.TV, będziemy mogli do nich wrócić na kanale You Tube do czego serdecznie zachęcamy, ponieważ świadectwa były bardzo poruszające i głębokie. Po świadectwach została odprawiona Msza święta pod przewodnictwem Biskupa Kazimierza Gurdy, która była centralnym punktem Pielgrzymki.

Wyrażamy nadzieję na to, że u tronu Pani Parczewskiej - Królowej Rodzin będziemy spotykać się w każdą pierwszą sobotę miesiąca, a zwieńczeniem każdego roku formacyjnego będą kolejne wrześniowe pielgrzymki. „Ważne jest, aby dbać o to, co wydarzyło się w naszych sercach podczas rekolekcji zawierzenia; nie można na tym poprzestać, a wówczas przyniesie to wszystko piękne owoce” – wskazuje ks. Suwała.Pielgrzymka okazała się wspaniałym czasem tworzenia Dzieła Maryi w naszej diecezji. Chwała Panu za ten czas, za otwartość naszych duszpasterzy z ks. Biskupem na czele, za każdą osobę, która doświadcza w sowim życiu prowadzenia przez Maryję. Ona oświeca drogę, pomaga wyjść z ciemności i zawsze prowadzi do Jezusa.
Organizatorzy wydarzenia zapraszają do stałej współpracy i tworzenia konkretnej wspólnoty osób zawierzonych z naszej diecezji. Planów jest wiele, a już dziś zapraszamy na cykliczne audycje „Czarno na białym” w Katolickim Radio Podlaskie w ostatnie środy każdego miesiąca o godzinie 21:40 oraz na łamy tygodnika diecezjalnego „Echo Katolickie”, gdzie będzie można znaleźć materiały formacyjne.Anna Kozak/red. xPB
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Paweł Broński
+48.503545053

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.